Morvai Krisztina ismét konkrét és fontos kérdést tett fel az "Iszlám Állammal" kapcsolatosan az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén. Konkrétan arra a rejtélyre kérdezett rá, hogy az Európából az "Iszlám Állam" kötelékébe harcolni távozó személyek a jelek szerint minden további nélkül visszatérhetnek Európába és semmiféle büntetőjogi jogkövetkezménnyel nem kell számolniuk. Ennek valóságtartalmáról illetve okairól kérdezte Federica Mogherini külügyi főképviselő asszonyt. A főképviselő - a tőle megszokott módon - nem válaszolt a feltett kérdésre. Másodszor fordult elő, hogy az Európai Parlament képviselői és az Európai Bizottság tagjai közötti konzultációban látványosan elzárkózott attól, hogy az "Iszlám Állammal" összefüggő kérdésben tájékoztassa a képviselőket és rajtuk keresztül az európai polgárokat.
A mostani eset előzménye volt Morvai egy előző kérdésfeltevése Mogherininek, hasonló témában, amelyre Mogherini szóban nem válaszolt, csak Morvai Krisztina írásos kérdésére, amelyre viszont a válaszadás számára már kötelező volt.
Az elmúlt hónapban Erdélyben járt a Nemzeti Jogvédő Szolgálat jogászcsoportja Dr. Morvai Krisztina európai parlamenti képviselő és Dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, európai jogi szakjogász vezetésével. Az út célja az elszakított területeken élő magyarok egyéni és kollektív emberi jogai helyzetének felmérése volt. A jogvédő monitorozó út tapasztalatait Morvai Krisztina kézdivásárhelyi előadásán foglalta össze,amely itt tekinthető meg.
Az emberi jogok – például anyanyelvhasználat, gyülekezési jog –, illetve kollektív jogok – nemzeti önrendelkezéshez, autonómiához való jog – helyzetéről dokumentumfilmek készülnek, amelyeket folyamatosan adunk közre. E dokumentumfilm-sorozat első része a "Székely hazafiak terrorizmussal gyanúsítva" címmel a Beke István és Szőcs Zoltán ellen folyamatban lévő büntetőeljárást dolgozza fel.
Óriási tévedés azt hinni, hogy az EU minden magyar ügybe beleszólhat azáltal, hogy uniós tagállam lettünk. A nemzeti önrendelkezéshez való jogunkról a belépéssel nem mondtunk le, azzal változatlanul mi, magyarok magunk rendelkezünk. Ennek értelmében mi magunk határozzuk meg gazdasági, társadalmi, politikai fejlődésünk alapvető irányait. (Az más kérdés, hogy sajnos ténylegesen nem így van, de ezt a kudarcot nem lehet teljes mértékben az európai uniós tagságunkra fogni.) Világosan kell azonban érteni, hogy az olyan kérdések, mint az, hogy kívánunk-e migránsokat befogadni a hazánkba, az európai uniós tagságunk ellenére is magyar döntési körbe tartoznak.
Megdöbbentő, hogy a dohány forgalmazásával kapcsolatos döntéseket az EU-ban nem a lakosság egészségi és más érdekei határozzák meg, hanem a Philip Morris céggel kötött megállapodás. Alighanem már egy gimnazistának is tudnia kell, miért elfogadhatatlan egy ilyen "szövetség", s miként válik a korrupció melegágyává a politikai és gazdasági hatalom összefonódása. Sajnos, ha nem is ilyen nyíltan és egyértelműen, de nyilvánvalóan szinte minden területen komoly gazdasági lobbik, multinacionális cégek irányítják az Unió döntéshozatalát.
Az EU tagállamok és szövetségeseik csúfos kudarcot vallottak a titkosszolgálataik, rendőri erőik együttműködése, a rendelkezésükre álló információk felhasználása és kicserélése terén. Változatlanul szemet hunynak a terrorizmus finanszírozói előtt. Ehelyett olyan állampolgárok tömegeinek lehallgatásában, megfigyelésében mesterkednek, akiknek semmi közük a brutális bűncselekményekhez. Mindennek tarthatatlanságára hívta fel a figyelmet Morvai Krisztina az Európai Parlament plenáris ülésén.
Hálásan köszönöm a sok aggódó üzenetet a brüsszeli terrortámadást követően. Jól vagyok, bár az események természetesen mélyen megráztak. Nem voltam a helyszínen, mivel a Nemzeti Jogvédő Szolgálat tizenhat jogászból, jogvédőből álló csoportjával megkezdtük az elszakított területeken élő magyarok (emberi) jogi helyzetét vizsgáló helyszíni körútjainkat. Most Erdélyben jártunk. A helyzet megdöbbentő, az elnyomás és a jogfosztottság leírhatatlan. Folyamatosan adjuk közre felvételeinket, dokumentumfilmjeinket, s végül magyar és angol nyelvű "zárójelentésünket", amelyeket számos magyar, román és nemzetközi szervezethez el fogunk juttatni. Megkezdjük továbbá a Nemzeti Jogvédő Szolgálat tapasztalatainak átadását az erdélyi ügyvéd kollégák számára annak érdekében, hogy a helyi és a nemzetközi bíróságok előtt ugyanazzal a határozottsággal és rendszerességgel lépjenek fel a jogsértésekkel szemben, ahogy mi tettük (például a 2006 őszi események kapcsán) és tesszük. Elsőként kérem, tekintsék meg (hallgassák meg) a tapasztalatainkat összefoglaló kézdivásárhelyi előadásomat. Kissé hosszú, hiszen majdnem egy óra, de azokat is "képbe helyezi", akik keveset tudnak a helyzetről, s talán azoknak is mond újat, akik aktívan érdeklődnek a téma iránt és rendszeresen követik az egyre aggasztóbb eseményeket, fejleményeket.
Nagyon köszönöm!
Szeretettel:
Krisztina
Kézdivásárhely, 2016. március 16.
"Ceausescu rég meghalt, de az erdélyi magyarok elnyomása, jogfosztottsága inkább nőtt, mint csökkent"
Morvai Krisztina összefoglaló előadása a Nemzeti Jogvédő Szolgálat emberi jogi monitorozó körútjának tapasztalatairól.
Forrás: www.3szek.ro szerző: Iochom István fotók: Mozgó Péter
Március 13-án Nagyváradon kezdődött és március 19-én ér véget az az emberi jogvédő körút, melyet a Morvai Krisztina független európai parlamenti képviselő, Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat Gábor Áron-díjas ügyvezetője és a Nemzeti Jogvédő Szolgálat jogászai, szakértői, médiamunkatársai alkotta küldöttség tett Erdélyben, illetve a Székelyföldön. Szerda este Kézdivásárhelyen jártak.
Útjuk célja a székely-magyar közösség önrendelkezési küzdelmét, illetve egyéni és közösségi jogai érvényesülését gátló körülmények felderítése, a magyarellenes román hatósági intézkedések kivizsgálása és a jogokért való kiállás erősítése volt. A misszió végén széles körben terjesztendő emberi jogi jelentést és tényfeltáró dokumentumfilmet mutatnak be. Két helyszínen – Marosvásárhelyen és Kézdivásárhelyen – nyilvános lakossági fórumot, illetve több erdélyi településen zártkörű szakmai megbeszélést tartottak jogvédőkkel, jogsértettekkel és autonomistákkal. A román titkosszolgálat és a központi román média is figyelemmel kísérte a körutat. Bogdan Diaconu parlamenti képviselő, a szélsőségesen magyarellenes Egyesült Románia Párt elnöke egyenesen azt kérte a hatóságoktól, hogy Morvai Krisztinát ne engedjék be az országba.
A Nemzeti Jogvédő Szolgálat (www.njsz.hu) - Nagyvárad és Bánffyhunyad után - erdélyi-székelyföldi emberi jogi monitorozó körútjának újabb állomására, Marosvásárhelyre (régi nevén Székelyvásárhely) érkezett március 14-én dr. Morvai Krisztina független EP képviselő és dr. Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője vezetésével. A misszióról az erdélyi magyar sajtó is előzetes hírt adott.
A szolgálatos román hazugsággyár sem késlekedett, tüstént beindult. Sovinisztáék boszorkánykonyháján nagy lett a sürgés-forgás. A magyar és a román nép együttélésének ellehetetlenítésében, a magyarság beolvasztását célzó és az egyenjogúságot az erdélyi magyaroktól megtagadók (például a magyarellenességét már többször kimutató Bogdan Diaconu, az Egyesült Románia Pártja vezetője, akinek nevéhez fűződik a román képviselőház által nemrég elfogadott diszkriminatív román nyelvtörvény) máris minősíthetetlen hangvételű és szóhasználatú sajtóförmedvényei megelőzték a nemzet szolgálatában érkező jogászokat és követelték Erdélybe való belépésük megakadályozását.
Úgy tűnik az Európai Unió szándékosan keveri a "menekültügy" és a "migráció"/bevándorlás fogalmait, s keveri egyúttal saját hatáskörét a tagállamokéval. Morvai erről kérdezte az Európai Bizottság és az Európai Tanács képviselőjét az Európai Parlament márciusi kiemelt vitáján.
A 2009-es EP- választások után egy teljesen új hang kerülhetett az európai törvényhozásba a jobbikos képviselők megjelenésével. A filmből az Európai Parlamentben végzett munkámat, küzdelmemet ismerhetik meg kicsit közelebbről.
Ez a film, amelyet munkatársaimmal együtt készítettünk, Budaházy György harcait mutatja be az elmúlt nyolc év diktatúrája ellen. A filmből világos: sokaknak elemi érdeke, hogy Gyuri minél tovább börtönben - és "nyugton"- maradjon.
Aligha gondolná valaki, hogy a XXI. században Magyarországon, egy EU-tagállamban ugyanolyan módszerekkel folytathatnak büntetőeljárásokat "másként gondolkodó" ellenzékiekkel - így Budaházy-ékkal - szemben, mint az ötvenes években.