Munkadokumentum a 2010. november 18-i bizottsági közleményről.
Az AGRI Bizottság munkájáról és a Közös Agrárpolitikáról
Minőségi csomag: első eszmecsere a témában![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
A Bizottság 2008-ban adta ki első "Zöld Könyvét" a témában, amelyet hosszas egyeztetések követtek az érintett intézményekkel és civil szervezetekkel. Ezután a Bizottság közleményt fogalmazott meg, amelyben ismertette a tanulmányozandó iránymutatásokat a jövőbeli stratégiához. A Bizottság végső javaslata néhány héttel ezelőtt készült el, szoros együttműködésben az Európai Parlament AGRI Szakbizottságával. A minőségi csomag két jogalkotási javaslatból áll. Az első a forgalmazásra vonatkozó előírások, a másik pedig az ún. "Oltalom alatt álló eredetmegjelölés" és az ún. "Oltalom alatt álló földrajzi jelzés" rendszereinek szabályozására irányul. Az ajánlásban szereplő cikkek általános fogyasztási termékek és oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkeznek. Ez a jelzés kapcsolódhat egy adott régióhoz, vagy adott gyártási technológiához, amiről a fogyasztók tájékoztatást kapnak. A jogalkotási javaslat - a Lisszaboni Szerződés értelmében- elsősorban a forgalmazási előírásokra vonatkozó standardok kiigazítására irányul. Ezek az előírások általános keretet hoznak létre, amelybe az újabb forgalmazási előírások illeszkedhetnek a jövőben. A minőségi rendszerekre vonatkozó javaslatok célja, hogy megerősítsék, egyértelművé tegyék és egyszerűsítsék az eredetmegjelölést és a földrajzi jelölési rendszert. A javaslat hatályának és a definíciók pontosításának szándéka mellett cél egy adott márkanév, mint szellemi jog és a földrajzi jelzés közötti kapcsolat megteremtése. Kapcsolódó dokumentumok:
Az Európai Unió és a Norvég Királyság közötti kereskedelmi megállapodás![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
Ashworth, a téma előadója ismertette a megállapodás főbb pontjait. Az AGRI Szakbizottságot véleményezésre kérte fel a Nemzetközi Kereskedelmi Bizottság, mint a téma felelőse. Az Európai Unió és az Európai Gazdasági Térség közötti megállapodás szerint a Norvég Királyság és az EU közötti kereskedelmi megállapodások 2 éves felülvizsgálatára nyílik lehetőség. Ennek értelmében a felek megállapodtak a vámtarifák fokozatos csökkentésében, így a Norvég Királyság és az Európai Unió mezőgazdasági kereskedelmének 60 százaléka teljes mértékben liberalizálódik. Az ún. érzékeny termékek esetében (hús, zöldség és gyümölcs, tejtermékek és dísznövények) a felek vámkontingensekben vagy vámcsökkentésekben állapodtak meg. A vámbevételek 4,96 millió euró összegű csökkenése várható. Ashworth a javaslat jóváhagyását javasolja a Szakbizottságnak. Letölthető dokumentumok:AGRI Szakbizottsági ülés![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]() ![]()
A vita összefoglalója A 1234/2007/EK tanácsi rendeletnek a tej- és tejtermék-ágazati szerződéses kapcsolatok tekintetében történő módosításáról A téma előadója, James Nicholson elmondta, hogy a fenti javaslatot az ágazat szereplői és a gazdaszervezetek többsége üdvözölte, azonban a fő aspektusok kidolgozása még a közeljövő feladata. Fő cél, hogy az ágazat a lehető legbiztonságosabban felkészüljön a kvótarendszer 2015-től való megszűnése utáni időszakra. Alapvető kérdés a szerződések tekintetében, hogy a gazdák, tejtermelők egyáltalán kívánnak-e szerződéseket kötni? Mivel néhány gazdaszervezet válasza nemleges, így önkéntes alapon rugalmasan kezelhető ez a kérdés. A szerződések lényegi elemei többek között az ár, a tej mennyisége, a szerződések kizárólagossága, amelyet mind figyelembe kell venni. |
<< Első < Előző 1 2 3 4 5 Következő > Utolsó >> |
4. oldal / 5 |